Мистецька акція, присвячена 80-літтю від дня народження Миколи Вінграновського

Цими днями на Первомайщині стартувала мистецька акція, присвячена 80-літтю від дня народження Миколи Вінграновського – великого й неперевершеного українського поета, прозаїка, сценариста, кінорежисера, кіноактора, лауреата Шевченківської премії, учня Олександра Довженка, людини, що на увесь світ прославила свою Первомайщину, Україну та її народ.

_dsc0024

Мала батьківщина митця першою розпочала цю акцію і протягом місяця прийматиме гостей з усієї України. А сьомого жовтня до Первомайська прибули народні депутати України Тарас Кремінь, Вадим Підберезняк, класик української літератури, поет-дисидент Олекса Різніченко, голова Миколаївської філії НСПУ, поет  Дмитро Кремінь,заслужена артистка України, диригент Київського національного театру Оксана Мадараш та колектив філармонічного оркестру «АРС НОВА», заслужена артистка України Наталя Баштова, директор Миколаївської обласної філармонії Олександр Добровольський, директор Миколаївського обласного художнього музею імені В.Верещагіна Сергій Росляков, голова Миколаївського відділення НСХУ Олег Приходько, директор Миколаївського вищого музичного училища Анатолій Сирота, директор Миколаївського коледжу культури і мистецтв Сергей Васильович, директор Миколаївської науково-педагогічної бібліотеки Тетяна Роскіна, рідні близького друга Миколи Степановича Андрія Антонюка – Нателла, Данило та Семен Антонюки, голова постійної депутатської комісії облради з освіти і науки, сім’ї, дітей та молоді Надія Іванова, начальник обласного управління культури Михайло Димитров.

Первомайщину представляли народний колектив української народної пісні «Червона калина» (керівник Ольга Попова), поети Лариса Лисогурська, Галина Педченко, Григорій Усатюк, Юрко Островершенко, Антоніна Григоренко, Василь Монастирний, Лариса Пилипай, журналістка та народна майстриня Жанна Руських, журналістка Ірина Тихончик, краєзнавці Володимир Войтенко, Олександр Войтов, Ігор Крушельницький, Тетяна Хмара, директор краєзнавчого музею Олена Красіна, громадський діяч Олег Каніфольський, берегиня української пісні Клавдія Прокопенко, працівники міської централізованої бібліотеки Оксана Дорошенко, Надія Гончарук, працівники управління освіти на чолі з начальником Галиною Остапенко, делегація викладачів ППІ НУК ім. адмірала Макарова на чолі з директором Сергієм Доценком, директор ЗОШ №17 Тетяна Плотнікова, філологи та мовознавці й, безумовно, міський голова Людмила Дромашко зі своїми заступниками Наталією Товстою та Світланою Свідерко, начальник управління культури Наталія Олішевська з творчим колективом та депутати міської ради, а також сестра Вінграновського – Гілерія Мельник.

_dsc0211

Вся творча інтелігенція Миколаївщини й усієї України вшановувала світлу пам’ять нашого земляка. Теплі й зворушливі слова лунали зі сцени міського будинку культури, де проходили основні дійства. Живий звук симфонічного оркестру доповнював зміст сказаного. Скрізь все нагадувало про велику шану й любов до величного й простого Миколи Вінграновського.

Михайло Димитров, начальник обласного управління культури, виступаючи зазначив, що мистецька акція пройде по всій Миколаївщині. «Це і літературні композиції і виставки, і читання, й конференції. Все це буде проходити в кожному районі. Треба наших героїв знати кожному, читати, дивитися їхні картини. Вони (Микола Вінграновський та Андрій Антонюк) прославили нашу країну, Миколаївщину і Первомайщину».

Там же в фойє розгорнулася й виставка учнів художньої школи, присвячена ювілею Вінграновського. Тут же рідні Андрія Антонюка, близького друга Миколи Вінграновського, теж лауреата Шевченківської премії – Андрія Антонюка люб’язно подарували картину майстра директору сімнадцятій школі, яку закінчували Микола Вінграновський та Андрій Антонюк. До речі, на картині зображено обох друзів на Великдень.

Невідомі факти із життя Вінграновського повідали й учасники зустрічі творчої інтелігенції, яка проходила в стінах мерії. Тут звучали спогади про Миколу Степановича з вуст тих, хто особисто був з ним знайомий, хто достеменно вивчав його творчість,з вуст місцевої поетичної еліти. Олекса Різніченко, близький друг Миколи Степановича, розповідав, як вони разом з Миколою осягали вершини поетичної майстерності, Лоріна Лисогурська ( поетеса) пригадала історію святкування шестидесятилітнього ювілею, Володимир Войтенко (краєзнавець) повідав про роки дружби з митцем, Іринка Тихончик (журналістка) розповіла, як вона писала бакалаврську роботу, Григорій Усатюк (голова літоб’єднання «Зажинок») прочитав вірша, що написав до 80-ліття, Клавдія Прокопенко (фольклористка) проспівала пісню, слова й мелодію яких написала сама,народний колектив «Червона калина» співала пісню на слова Вінграновського, а музику написала керівник колективу Ольга Попова.

_dsc0121

Говорили відверто, просто, без пафосу та надмірності, як то кажуть, без краваток. Бо саме таким – простим, людяним і доступним був і залишиться Микола Вінграновський.

Затим була зустріч в сімнадцятій школі, де теж згадували про Миколу, а ще діти читали його поезії та згадували про роки його навчання в школі.

Таким насиченим і плідним видався перший день урочистостей, присвячених 80-літттю Миколи Степановича.

Протягом місяця в місті проходитимуть ще різноманітні творчі акції, до яких планується долучити велику кількість інтелігенції, студентської та учнівської молоді. Це і флеш-моби, і конкурси читців, і творчі зустрічі з друзями та рідними поета, конкурси малюнків, творчі літературні вечори.

А ще є мрія у творчої інтелігенції, аби на землі його рідній встановили пам’ятник Вінграновському, щоб його образ і Слово були завжди поруч, було «видно й чути». Мріють і про тріо-скульптуру (пропозиція Лорини Лисогурської), яка б прикрасила центральну Театральну площу міста – Микола Вінграновський, Андрій Антонюк і посередині Єфросинія Зарницька. Бо саме ці творчі особистості прославили й увіковічили пам’ять нашого краю. Сподіваємося, що в недалекому майбутньому ці мрії будуть реалізовані. Принаймні, хочеться в це вірити.

P.S. Хочеться подякувати усім, хто долучився до організації мистецької акції. Це в першу чергу міській раді та депутатському корпусу за виділення коштів на святкування ювілейної дати, обласному та міському управлінням культури, управлінню освіти, усім громадським організаціям та творчій інтелігенції, яка відгукнулася на пропозицію зустрічі.

Окрема подяка депутатам Верховної Ради Тарасу Креміню, Вадиму Підберезняку, поетам Дмитру Креміню та Олексі Різніченко, які незважаючи на свою зайнятість, а останні й на поважний вік, зуміли знайти час і сили відвідати батьківщину Вінграновського.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.